Od 1 stycznia 2004 r. ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala każdemu podatnikowi przekazać 1% należnego podatku - zamiast do budżetu państwa - na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Zasilając fundusze różnych organizacji pożytku publicznego, można zmniejszać z tego tytułu podatek dochodowy do wysokości kwoty stanowiącej 1% należnego podatku dochodowego. W 2007 roku zmieniły się w istotny sposób zasady korzystania z tej ulgi. Teraz urząd skarbowy przekaże wpłatę organizacji pożytku publicznego o ile w zeznaniu podatkowym wskażemy nazwę organizacji i jej numer KRS.Narodowy Bank Polski nie będzie pobierał prowizji od urzędów skarbowych przy wpłatach dla organizacji pożytku publicznego (tak informacja Biura Prasowego NBP 7 stycznia 2007) - czyli możemy mieć pewność, że cały 1% naszego podatku bez żadnych potrąceń powinien wpłynąć na konto wybranej organizacji.
Zapraszamy do wpłat 1% należnego podatku na rzecz LC Kraków – Stare Miasto. Klub jest organizacją pożytku publicznego od 3 czerwca 2004 r.:
Nr rej. KRS – 0000101426
III Światowy Festiwal Piosenki dla Niewidomych „Głos z serca” - festiwal nie mający równego w świecie
- Szczegóły
- Kategoria: 2017 - 2018 rok
- Opublikowano: poniedziałek, 06, listopad 2017 18:11
- Odsłony: 1760
Cieszę się z tych spotkań – bo to fantastyczni ludzie pełni optymistycznego uroku i talentu muzycznego. Wielu tzw. „uznanych” artystów mogłoby uczyć się od Nich profesjonalizmu i pokory życiowej. Wielka radość móc występować z nimi na tej samej scenie – powiedział o Wykonawcach Festiwalu Piosenki dla Niewidomych – Hadrian Tabęcki jego dyrektor artystyczny i główny aranżer.
Trzeci już z kolei Światowy Festiwal Piosenki dla Niewidomych „Głos z serca” odbył się w Krakowie w dniach od 2 do 4 listopada 2017 roku. Jego organizatorami były cztery krakowskie kluby lionowskie: Stare Miasto, Śródmieście, Bona Sforza i Stańczyk.
W pierwszym etapie Festiwalu w Radiu Kraków w Studiu im. Romany Bobrowskiej odbyły się koncerty eliminacyjne, w których uczestniczyło 26 wokalistów z 14 państw. W drugim etapie, do finałowej Gali Festiwalowej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wybranych zostało 13 wokalistów z 10 państw. Gala została otworzona przez gościa specjalnego Festiwalu Yngvadottir Gudrun z Islandii I wiceprezydent Lions Clubs International. Usłyszeliśmy niezwykle zróżnicowane piosenki, od rytmów rockowych zaprezentowanych przez Przemysława Cackowskiego do afrykańskiego rapowania w wykonaniu niewidomego nauczyciela muzyki Abdou Aziz Jallowa z Gambii, lecz wszystkie na wysokim poziomie artystycznym. Wykonawcom towarzyszyła Małopolska Orkiestra Kameralna, którą dyrygowała Joanna Natalia Ślusarczyk. Wystąpienia finałowe oceniało jury w składzie - przewodniczący Robert Kabara, Sean Olohan (Irlandia) oraz Marco D'Ippoliti Simeoni (Włochy). W efekcie wybrali oni laureatów Festiwalu: I nagrodę otrzymał Przemysław Cackowski z Polski, II nagrodę Francisco Rodriguez Ortega z Meksyku, a III nagrodę Mar Gunnarsson z Islandii. Należy wspomnieć, że I nagrodę ufundowała Maria Sterczewska Gubernator Okręgu 121 Polska Lions Club International. Natomiast wzruszającym wydarzeniem było wręczenie jednej z nagród przez Tomasza Koźmińskiego Prezydenta Lions Club Kraków Śródmieście niewidomego od szesnastego roku życia.
Występ Przemysława Cackowskiego wyróżnionego I nagrodą Festiwalu
Zdaniem wielu uczestników Galii, serca publiczności podbił wspaniałym wykonaniem swojego utworu Still without you Javier Rodriguez Ortega reprezentant Meksyku (nagroda publiczności). Bardzo ciekawie zaprezentowali się w końcowej części gali: Gražvydas Sidiniauskas (Litwa) i Szilvia Agardi (Węgry) laureaci poprzednich konkursów. Na zakończenie wszyscy artyści wykonali hymn festiwalu.
Wspólne odśpiewanie hymnu Festiwalu przez niewidomych Artystów
W dniu poprzedzającym Galę Finałową Gudrun Yngvadottir wzięła udział w spotkaniu Lionów w znanej, historycznej restauracji krakowskiej Jama Michalika na ulicy Floriańskiej. Na otwarciu spotkania powiedziała, że jesteśmy przykładem jak wiele i jak wielkie rzeczy można zrobić działając wspólnie. Podkreśliła ona, że na Festiwalu jest już drugi raz i oczekuje zaproszenia na kolejną edycję.
Wystapienie Yngvadottir Gudrun I wiceprezydent Lions Clubs International.
W trakcie Spotkania Lionów Gudrun Yngvadottir wręczyła stypendium młodej utalentowanej skrzypaczce ufundowane przez zaprzyjaźniony klub niemiecki LC Seeheim. Podpisano też umowę o współpracy między trzema Klubami: LC Civitanova Marche, LC Kraków Bona Sforza i LC Kraków Stare Miasto.
Pamiątkowa fotografia po podpisaniu umowy między trzema klubami: LC Civitanova Marche, LC Kraków Bona Sforza i LC Kraków Stare Miasto z udziałem Yngvadottir Gudrun I wiceprezydent Lions Clubs International.
Członkiem LC Civitanova Marche jest Cristina Gorajski Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Ankonie. Cristina bardzo pomogła krakowskim Lionom w trakcie wizyty, która miała na celu przekazanie zebranych środków finansowych dla Poszkodowanych w trzęsieniach Ziemi we Włoszech. W podziękowaniu Lioni podarowali jej gobelin z godłem Polski dla potrzeb Konsulatu w Ankonie. W spotkaniu uczestniczyło bardzo wielu Lionów: goście festiwalowi oraz wielu członków krakowskich klubów lionowskich. Jama Michalika pękała momentami w szwach, ale ta atmosfera pozostawiła niezapomniane wrażenia.
Wręczenie gobelinu z godłem Polski Cristinie Gorajski Konsulowi Honorowemu Rzeczpospolitej Polskiej w Ankonie i jednocześnie PP LC Civitanova Marche
Należy jeszcze dodać, że pomysłodawcą i głównym wykonawcą trzeciego już Festiwalu był Jacek Legendziewicz z LC Kraków Stare Miasto. Koledzy z Klubu w podziękowaniu za dotychczasową pracę wyróżnili go statuetką Nike w artystycznym wykonaniu Wiesława Domańskiego. Natomiast Maria Sterczewska Gubernator Okręgu 121 Polska skierowała do wszystkich Lionów Krakowskich piękny list gratulacyjny.